Oliwa świętojańska (olej z dziurawca)

Oliwa świętojańska (olej z dziurawca)

Oliwa świętojańska czyli olej z dziurawca przyda się w każdej domowej apteczce zastępując większość leków i maści.

To znakomite remedium na bóle mięśni, ścięgien i stawów, obrzęki, choroby węzłów chłonnych, nerwobóle i rwę kulszową.
Skutecznie działa na oparzenia, trudno gojące się rany, zwichnięcia, ropnie, zakażenia, trądzik, bielactwo, depigmentacje i wszelkie problemy skórne.
Idealny do masaży obolałych pleców, karku, kończyn. Działa rozluźniająco, przeciwbólowo, antybakteryjnie, ściągająco, przeciwzapalnie, poprawia motorykę mięśni i stawów. Działa przeciwbakteryjnie, uszczelniająco (naczynia krwionośne).

Już w starożytności był szeroko stosowany i ceniony. Gladiatorzy i zapaśnicy rzymscy obficie nacierali się olejem z dziurawca przed wyjściem na arenę, miało to ich czynić  niewyczerpalnymi

Termin „oliwa świętojańska” ma ciekawe pochodzenie sięgające czasów średniowiecza
Dziurawiec w języku włoskim to erba di San Giovanni  co dosłownie oznacza zioło świętego Jana (ang. st. John’s wort).
Średniowieczna Europa to szczyt rozkwitu chrześcijaństwa,  wszystko wówczas kojarzono z wiarą a cykl życia obracał się wokół kalendarza liturgicznego.


Dziurawiec kwitnie pod koniec czerwca kiedy to akurat przypada święto św. Jana Chrzciciela. Dla ówczesnych kolor żółty kwiatów reprezentował słońce – a wiec światło, 5 płatków kwiatu kojarzono z 5 ranami Chrystusa. Natomiast czerwony sok wydzielany przez roślinę, któremu olej nadawał głęboką czerwień i właściwości lecznicze – symbolizował krew Chrystusa.
Samemu dziurawcowi przypisywano moc nie tylko leczniczą.
W dniu św Jana wieszano bukiety ziela nad drzwiami i oknami by chronił przed złem domostwa, dziewczęta wplatały we włosy by chronił je przed urokiem, a gospodarze dodawali do paszy zwierząt, by zapewnić im zdrowie.

Olej z dziurawca może być również stosowany wewnętrznie w leczeniu łagodnej i umiarkowanej depresji, stanów lękowych i zaburzeń ze strony układu nerwowego takich jak moczenie nocne i niespokojny sen.

UWAGA: dziurawiec może powodować nadwrażliwość na słonce, by uniknąć przebarwień skórnych należy unikać mocnego słońca w czasie stosowania kuracji. 

 Źródło: sekrety-zdrowia.org

Dodaj komentarz:
Komentarze do produktu:

Brak komentarzy, możesz napisać pierwszy!